Hotelarz 04/2011 TECHNOLOGIE I WYPOSAŻENIE Wszystko o czyszczeniu butów

Wszystko o czyszczeniu butów

Rozmowa z Marcinem Pawlakiem, prezesem firmy Heute Service, której twórca August Heute, skonstruował pierwszą maszynę do czyszczenia butów w 1945 r., a obecnie Heute posiada ponad 80 proc. udziałów w światowym rynku maszyn dla hoteli.

Jakie hotele korzystają z urządzeń do czyszczenia obuwia i jakie powinny korzystać?
Hotelowe maszyny czyszcząco-polerujące obuwie dbają o wygląd gości, ale również zabezpieczają pokoje przed wnoszeniem brudu, piachu, błota. Dlatego znajdują zastosowanie od ekskluzywnych hoteli 5-gwiazdkowych po nowocześnie prowadzone hostele. Tym bardziej, że na rynku dostępnych jest wiele modeli maszyn z dowolnego materiału: aluminium, stal nierdzewna, drewno, skóra, a nawet 24-karatowe złoto, w dowolnym kolorze i designie, poczynając od nowoczesnych kształtów, a na rustykalnych maszynach kończąc. Najlepsze maszyny mają szczotki do czyszczenia obuwia z prawdziwego końskiego włosia, które nigdy nie zniszczą obuwia w przeciwieństwie do nylonowych, oraz szczotki z wełny antystatycznej, które polerują obuwie w taki sposób, aby nie zbierało ono kurzu, co dzieje sie przy ręcznym polerowaniu.

Czym hotele powinny się kierować, wybierając konkretny rodzaj urządzenia i na co zwracać uwagę przy zamówieniu?
Urządzenie musi pasować designem, kolorem i materiałem wykończeniowym do wnętrza, w którym ma stanąć. Jego gabaryty powinny być odpowiednie do pomieszczenia, w dużym lobby maszyna musi być wysoka, aby była zauważona przez chcących z niej skorzystać gości, w mniejszych zaułkach mogą być mniejsze maszyny. Ale podstawową kwestią jest liczba pokoi, która przekłada się na liczbę gości, jaka może korzystać z urządzenia jednego dnia.

Jakie są najczęstsze przyczyny skarg hoteli i gości funkcjonowanie maszyn do czyszczenia obuwia?

  • brudne szczotki – obuwie jest najbrudniejszą częścią naszej garderoby, po skorzystaniu z maszyny będą one czyste i wypolerowane, natomiast maszyna bez regularnego serwisu będzie coraz bardziej brudna;
    • zła jakość szczotki – tanie mopy jedynie rozmazujące i rozpryskujące pastę na butach i wokół maszyny, a nie polerujące; szczotki wstępnego czyszczenia, które są zrobione z nylonu zamiast z prawdziwego końskiego włosia niszczą i rysują buty;
    • silnik, który wprowadza tanie i lekkie maszyny w wibracje, co powoduje, że przesuwa się ona sama po korytarzu;
    • bardzo głośna praca silnika co przeszkadza gościom w nocy;
    • brak pasty w dozowniku;
    • zła jakość pasty, która się skawala i nie poleruje;
    • brak zasilania – zepsute gniazdko, odłączony przewód zasilający.

Ile takich maszyn powinny zamawiać hotele w zależności od ich wielkości i funkcji? I gdzie powinny być ustawiane? Najlepsze miejsce dla maszyn jest przy windach na każdym piętrze, np. Novotel Centrum w Warszawie ma 30 takich maszyn. Czyszczenie obuwia jest czynnością intymną i goście zawsze z tego korzystają, gdy oczekują sami na windę. Kolejnym strategicznym miejscem jest lobby hotelowe z bardzo dużą maszyną. Idealne miejsce to też centra i sale konferencyjne, co jest bardzo dobrze postrzegane przez uczestników spotkań, gdy mogą zadbać o swój wygląd przed wejściem na salę lub w przerwie. Dlatego taka maszyna musi się znajdować w każdym hotelu, stawiającym na gości biznesowych, bo taki gość wybiegający w garniturze czy garsonce na poranne spotkanie musi szybko i komfortowo wypolerować swoje obuwie.

Czy takie maszyny służą do czyszczenia wszystkich rodzajów obuwia?
Przede wszystkim służą do czyszczenia i polerowania obuwia skórzanego. Obuwie zamszowe czy nubukowe idealnie czyszczą szczotki z końskiego włosia, lecz gdy maszyny nie są serwisowane to brud czy piach znajdujący się na szczotkach zostanie wgnieciony w zamsz.

Na co zwracać uwagę, aby urządzenia te służyły jak najdłużej?
Absolutnie nie kupować małych maszynek domowych, które są przeznaczone dla kilku domowników a nie na 200-osobowy hotel, co jest nagminnie stosowane przy kategoryzacji – jak najtaniej, aby uzyskać gwiazdki, a potem maszyna ląduje na zapleczu wyłącznie dla personelu, który wstydzi się ją udostępnić gościom. Poza tym, marka maszyny, długość gwarancji, która powinna obejmować co najmniej trzy lata, kraj w którym jest umiejscowiona produkcja i okres w jakim można kupić części zamienne pomimo wycofania modelu z produkcji. Ważna jest też bezpieczna konstrukcja uniemożliwiająca dewastację urządzenia głównie przez dzieci – bezdotykowy czasowy włącznik reagujący wyłącznie na ludzką stopę w bucie, a nie na sam but czy gumę do żucia.

Czy instalując takie urządzenie w swoim obiekcie należy też uwzględnić inne rozwiązania wokół niego, jak wycieraczki, maty itp.?
Przy markowych maszynach jest to zbędne, nawet gram brudu nie wydostanie się poza nią. Szczotki działają na zasadzie siły odśrodkowej i gromadzą cały brud we wnętrzu maszyny. Szczotki z prawdziwej wełny pochłaniają nadmiar pasty co powoduje perfekcyjne polerowanie obuwia z szybkością 1200 obrotów na minutę. Natomiast przy tanich, złej jakości chińskich szczotkach mogą one rozpryskiwać pastę poza maszynę.

Rozmawiał: Wiktor Kołakowski

Polerowanie butów