Jak dbać o obuwie skórzane?

Buty ze skóry nieprzypadkowo kojarzą się z wysoką jakością wykonania, prestiżem i elegancją. Uznaje się je – podobnie jak pozostałe wyroby skórzane – za produkt ponadczasowy. Aby jednak przez wiele sezonów dobrze się prezentowały i spełniały swoją funkcję, niezbędna jest ich pielęgnacja. Poznaj sprawdzone sposoby na czyszczenie obuwia skórzanego i dowiedz się, jak prawidłowo o nie zadbać.

Dobór i utrzymanie butów – praktyczne wskazówki

Jedną z kluczowych decyzji, wpływających nie tylko na komfort noszenia, ale także łatwość utrzymania butów, jest ich właściwy wybór. O ile nie dyskutuje się o gustach, o tyle warto wykorzystać nasze praktyczne porady w trakcie mierzenia oraz w celu właściwego dopasowania. Decydując się na buty z naturalnej skóry, powinieneś mieć na uwadze fakt, że po pewnym czasie może ona się rozciągać i dopasowywać do kształtu stopy. Z tego powodu przyjmuje się, że najlepszą porą na mierzenie obuwia skórzanego jest popołudnie. Nogi wówczas mogą być lekko opuchnięte i łatwiej będzie Ci dopasować optymalny rozmiar. Buty przymierzane wczesnym rankiem mogą okazać się zbyt ciasne.

Jak czyścić buty ze skóry?

Odpowiednio wypielęgnowane, lśniące szpilki, kozaki lub półbuty mogą być Twoją doskonałą wizytówką. Jednak zanim zaczniesz nakładać odpowiednią pastę dedykowaną skórzanym butom, konieczne jest usunięcie wszelkich plam, śladów i zabrudzeń z powierzchni. Czyszczenie obuwia powinno być wykonywane za pomocą delikatnych akcesoriów, takich jak szczotki z miękkim włosiem lub specjalne ściereczki. Szczególną ostrożność powinieneś zachować przy stosowaniu preparatów – nieodpowiednio dobrany środek może spowodować więcej szkód niż pożytku. Sucha szczoteczka przyda się do oczyszczenia podeszwy z ziemi, błota oraz wszelkich innych zabrudzeń z ulicy. Powierzchnię buta możesz wyczyścić, używając w tym celu ściereczki lub miękkiej szczotki z włosia. W przypadku trudnych do usunięcia plam, warto delikatnie nasączyć powierzchnię obuwia parą wodną.

Jak dbać o skórzane buty?

Utrzymanie obuwia skórzanego to nie tylko jego odpowiednie czyszczenie, ale także prawidłowa i regularnie wykonywana pielęgnacja. Ważne, by dbać o buty zarówno od zewnętrznej strony, jak i od środka. Pozwoli to dłużej utrzymać ich odpowiednie parametry i zapobiec szybkiemu zużyciu. Warto od czasu do czasu włożyć inne buty, celem odpowiedniego przewietrzenia ulubionej pary. W przypadku skóry matowej sprawdzoną metodą jest nakładanie specjalnych past ochronnych w odcieniu dopasowanym do koloru buta. Produkt ten pozwoli zamaskować drobne uszkodzenia i zapewni butowi naturalny wygląd. Aplikację wykonuj regularnie, 1-2 razy w tygodniu.

Z kolei podstawą pielęgnacji skórzanego obuwia pokrytego lakierem jest ich odpowiednie nabłyszczanie i polerowanie. Pierwszą czynność wykonasz za pomocą wody z mydłem. Nabłyszczone w ten sposób botki, szpilki czy półbuty możesz wypolerować ściereczką z mikrofibry przy użyciu impregnatu.

Wnętrze wyczyścisz specjalnymi preparatami dostępnymi w większości sklepów. Wygodne w użyciu aerozole skutecznie dezynfekują środek buta, chroniąc go jednocześnie przed grzybami czy bakteriami. Do eliminacji nieprzyjemnych zapachów najlepiej sprawdzają się spraye z dodatkiem srebra lub specjalne wkładki węglowe.

Jak osuszyć przemoczone buty?

Zdarza się, że nawet najlepszej jakości obuwie skórzane może ulec przemoknięciu podczas szczególnie intensywnych opadów lub wiosennych roztopów. W takich sytuacjach pod żadnym warunkiem nie powinieneś suszyć butów na grzejniku, gdyż skóra może stwardnieć i popękać. Zdecydowanie lepiej sprawdza się tradycyjna metoda polegająca na włożeniu do wnętrza gazety, która wchłonie wilgoć i pozostawienie butów w suchym miejscu.

Impregnacja butów – jak wykonać ją prawidłowo?

Jednym z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku obuwia skórzanego jest jego właściwa impregnacja. Na rynku znajdziesz szeroki wybór produktów, zwiększających trwałość, ale także chroniących przed brudem. Preparat impregnujący powinieneś nałożyć i rozprowadzić po całej powierzchni buta, a następnie zaczekać kilka godzin do całkowitego wyschnięcia. Czasami czynność trzeba powtórzyć i znów odczekać, do momentu, aż preparat nie będzie już wsiąkał w materiał.

Automatyczne czyszczenie i polerowanie butów

W ostatnich latach coraz popularniejszą metodą czyszczenia obuwia skórzanego jest korzystanie z maszyn usuwających brud i jednocześnie polerujących. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie w firmach, hotelach, na lotniskach, parkingach czy w lokalach gastronomicznych. W Polsce standardy w tej branży od lat wyznacza HEUTE Service, proponując m.in. wynajem automatycznych pucybutów w ramach programu „SHINE&GO”.

Prawidła do butów – po co je stosować?

Sprawdzonym sposobem na utrzymanie odpowiedniego fasonu skórzanego obuwia przez wiele lat, jest wkładanie do środka specjalnych wypełniaczy, zwanych prawidłami. Metoda ta – niegdyś bardzo popularna – pozwala zapobiegać deformacji półbutów czy czółenek podczas przechowywania go w szafie. Na rynku dostępne są zarówno uniwersalne, regulowane wypełniacze do butów, jak i produkty w różnych rozmiarach. Sprawdzają się zarówno w przypadku często noszonych butów, jak i tych zakładanych wyłącznie na specjalne okazje.